Ανατροπή τίτλου για Λίβερπουλ, σοκ για την Τσέλσι (VIDEO)

Η Λίβερπουλ βρέθηκε να χάνει από την Μπέρνλι αλλά στο τέλος επικράτησε με 3-1 ενώ η Τσέλσι έχασε με 2-1 στην έδρα της Γουλβς

PREMIER LEAGUE-15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΕΡΝΛΙ-ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: 1-3

Γήπεδο: Ταρφ Μουρ

Ανατροπή τίτλου για τη Λίβερπουλ, που βρέθηκε να χάνει στην έδρα της Μπέρνλι αλλά κέρδισε με 3-1 και παρέμεινε κοντά στη Σίτι.

Στο 3ο λεπτό ο Μπρέιντι από καλή θέση πλασάρε άουτ και στο 12’ η Μπέρνλι έχασε κι άλλη ευκαιρία, με τον Γουντ αυτή τη φορά. Το ματς δεν είχε ξεκινήσει καλά για τη Λίβερπουλ και μάλιστα στο 25ο λεπτό ο Κλοπ είδε τον Γκόμες να αποχωρεί τραυματίας, ενώ στο 29’ ο Χαρκ μπλόκαρε εύκολα την κεφαλιά του Φαν Ντάικ. Στο 36’ ο Μπάρντσλεϊ έπιασε φοβερό σουτ από 25 μέτρα με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω, ενώ στο 41’ ακυρώθηκε γκολ του ίδιου παίκτη.

Στο 47’ ο Χαρτ έδιωξε σε κόρνερ υο σουτ του Στάριτζ, ενώ στο 52’ ο Άγγλος κίπερ πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Κεϊτα. Και στο 5’ ήρθε το σοκ για τους «κόκκινους». μετά από κόρνερ, ο Ταρκόβσκι πήρε την κεφαλιά, ο Άλισον πρόλαβε τον Γουντ, ο Μπαρνς έκανε το γύρισμα και ο Κορκ από κοντά έγραψε το 1-0 σε κενή εστία. Ωστόσο στο 62ο λεπτό, ο Οριζί κατέβασε στην περιοχή κι έστρωσε στον Μίλνερ ο οποίος με όμορφο σουτ έκανε το 1-1. Και μάλιστα στο 69’ ο Φαν Ντάικ πήρε την κεφαλιά μετά από μια σέντρα και ο Φιρμίνο που μόλις είχε μπει στο ματς έκανε το 1-2 από κοντά και  στο 82’ ο Μπάρντσλεϊ έσωσε στη γραμμή μετά από σουτ του Χέντερσον. Και στο 90+1’ ο Άλισον έκανε το βολέ, ο Στάριτζ κατέβασε, έδωσε στον Σακιρί κι εκείνος πλάσαρε για το 1-3.

ΜΠΕΡΝΛΙ: Χαρτ, Μπάρντσλεϊ, Μι, Ταρκόβσκι, Τέιλορ, Κορκ, Γουέστγουντ, Γκούντμουντσον, Μπρέιντι (72’ Βόουκς), Μπαρνς (83’ Μπαρνς), Γουντ (71’Λένον)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Γκόμες (25’ Άρνολντ), Ματίπ, Φαν Ντάικ, Μορένο (65’ Σαλάχ), Μίλνερ, Χέντερσον, Κεϊτά, Σακιρί, Οριζί (65’ Φιρμίνο), Στάριτζ

ΕΒΕΡΤΟΝ-ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: 1-1

Γήπεδο: Γκούντισον Παρκ

Χαμένες βγήκαν Έβερτον και Νιούκαστλ που κόλλησαν στο 1-1.

Η Νιούκαστλ μπήκε δυνατά στο ματς και  στο 19ο λεπτό, ο Μέρφι έβγαλε τη σέντρα και ο Ροντόν από κοντά έκανε το 0-1. Στο 21’ ο Ντουμπράβκα είπε όχι σε σουτ του Σίγκουρντσον από μακριά, ενώ στο επόμενο λεπτό το σουτ του Ροντόν έφυγε μόλις έξω όπως και το σουτ του Λούκμαν στο 31’ και στο 35’ ο Φερνάντες έκοψε σωτήρια τον Σίγκουρντσον. Και στο 38’, ο Σίγκουρντσον έβγαλε τη σέντρα και ο Ριτσάρλισον με κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο 43’ ο Ντουμπράβκα έσωσε μετά από κεφαλιά του Τοσούν, ενώ στο 45+1’ ο Ντουμπράβκα είπε όχι σε σουτ του Τούρκου άσου.

Στο 60’ ο Πίκφορντ είπε όχι σε σουτ του Ατσού, ενώ στο 90’ ο Πέρεθ από κοντά πλασάρε πάνω στον Πίκφορντ.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Κόουλμαν, Ζουμά, Μίνα, Ντιν, Γκουεγέ, Γκόμες, Λούκμαν (79’ Κάλβερτ Λιούιν), Σίγκουρντσον (69’ Γουόλκοτ), Ριτσάρλισον, Τοσούν (69’ Μπερνάρντ)

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράβκα, Γέντλιν, Λάσελς, Σερ, Φερνάντες, Γέντλιν, Ντιαμέ, Κι, Μανκίγιο, Μέρφι (64’ Αγιόθε Πέρεθ), Ροντόν (74’ Χοσελού), Ατσού

ΦΟΥΛΑΜ-ΛΕΣΤΕΡ: 1-1

Γήπεδο: Κρέιβεν Κότατζ

Η Φούλαμ του Ρανιέρι έμεινε στο 1-1 κόντρα στην πρώην αγαπημένη του Ιταλού, Λέστερ και όλοι έμειναν ικανοποιημένοι.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Ρίκο νίκησε τον Ιεανάτσο σε μοναδικό τετ α τετ, ενώ στο 19’ ήταν η σειρά του Σμάιχελ να κατεβάσει ρολά μετά από σουτ του Τσέιμπερς και στο 28 η κεφαλιά του Μόργκαν πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 34’ η κεφαλιά του Μίτροβιτς έξυσε το δοκάρι του Σμάιχελ και στο 37’ ο Ρίκο έσωσε μετά από νέα κεφαλιά του Μόργκαν. Όμως στο 42ο λεπτό, ο Μίτροβιτς έβγαλε στον Καμαρά και ο Γάλλος γύρισε και πλάσαρε για το 1-0.

Στο 49’ ο Σεσενιόν έκανε το συρτό σουτ που πέρασε λίγο άουτ, όπως και το σουτ του Κέρνεϊ στο 69’ και στο 74’ ο Οκαζάκι έβαλε όμορφα στον Μάντισον που με σουτ έκανε το 1-1. Στο 90’ ο Ρίκο είπε όχι σε σουτ του Γκρέι και στη συνέχεια σταμάτησε και τον Μάντισον ενώ στο 90+2’ το σουτ του Μίτροβιτς κόντραρε κι έφυγε μόλις έξω. Και στο 90+3’ ο Οωτόι έσωσε στη γραμμή μετά από προβολή του Σογιουντσού.

ΦΟΥΛΑΜ: Ρίκο, Κρίστι (84’ Ριμ), Μόουσον, Οντόι, Λε Μαρσάν (76’ Μπράιαν), Σερί, Τσέιμπερς, Καμαρά, Βιέτο (46’ Κέρνεϊ), Σεσενιόν, Μίτροβιτς

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Σίμπσον (72’ Οκαζάκι), Μόργκαν, Σογιουντσού, Τσίλγουελ, Μεντί (71’ Ιμπόρα), Ντιντί, Ολμπράιτον, Ντιαμπατέ (54’ Γκρέι), Μάντισον, Ιεανάτσο

ΓΟΥΛΒΣ-ΤΣΕΛΣΙ: 2-1

Γήπεδο: Μολινό

Ήττα σοκ για την Τσέλσι, που κέρδιζε μέσα στο «Μολινό» κι όμως έχασε με 2-2 από τη Γουλβς και αποχαιρετά οριστικά τον τίτλο.

Στο 7ο λεπτό ο Καντέ βρήκε όμορφα τον Αζάρ και ο Βέλγος έκανε το σουτ από το πέναλτι αλλά ο Πατρίσιο μπλόκαρε και στο 18’ ο Λόφτους Τσικ έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Κόαντι και καρφώθηκε στο γάμα του Πατρίσιο για το 0-1. Στο 23’ ο Πατρίσιο είπε όχι σε όμορφη εκτέλεση φάουλ του Γουίλιαν, ενώ στο 39’ ο Μπένετ έκοψε σωτήρια τον Βραζιλιάνο.

Στο 47’ ο Μπολί έσωσε προ του Μοράτα, ενώ στο 55’ το σουτ του Γουίλιαν έξυσε το δοκάρι του Πατρίσιο κι όμως στο 59’ ο Χιμένες κέρδισε τις κόντρες και με σουτ έκανε το 1-1. Και πριν προλάβει να συνέλθει η Τσέλσι, στο 63’ ο Μουτίιο έκλεψε από τον Γουίλιαν, έδωσε στον Ντόχερτι κι εκείνος σέντρα για τον Ζότα που έκανε το 2-1 από κοντά ενώ στο 78’ ο Αζάρ αστόχησε από το πέναλτι. Στο 84’ η κεφαλιά του Ζιρού πέρασε λίγο έξω,

ΓΟΥΛΒΣ: Πατρίσιο, Ντόχερτι, Μπένετ, Κόαντι, Μπολί, Βινιάγρε, Σαΐς, Μουτίνιο, Ζότα (88’ Καβαλέιρο), Γκιμπς Γουάιτ (71’ Κόστα), Χιμένες (82’ Ντεντόνκερ)

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ρίντιγκερ, Αλόνσο, Σεσκ, Καντέ (76’ Κόβασιτς), Γουίλιαν (65’ Ζιρού), Λόφτους Τσικ, Αζάρ, Μοράτα (65’ Πέδρο)