Με όργια Σμιθ ισοφάρισε ο Ήφαιστος

Ο Ήφαιστος πήρε τη νίκη κόντρα στο Περιστέρι με 77-71 και ισοφάρισε τη σειρά των προημιτελικών σε 1-1

Ο Ήφαιστος Λήμνου, εκμεταλλευόμενος ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, επικράτησε εντός έδρας του Περιστερίου με 77-71 στο δεύτερο παιχνίδι της μεταξύ τους  σειράς για τα προημιτελικά των πλέι οφ της Basket League κι έκανε το 1-1. Οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους το Σάββατο στο Περιστέρι, με τον νικητή να παίρνει το εισιτήριο για τα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζέρι Σμιθ με 25 πόντους (4/6 διπ., 4/8 τριπ., 5/7 βολές), ενώ παράλληλα είχε 5 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη καλύτερος ήταν ο Μπεν Μπέντιλ με 16 πόντους και τον ακολούθησε ο Στίβεςν Γκρέι με 15.

Οι νησιώτες ήταν εντυπωσιακοί για 25 λεπτά. Προηγήθηκαν με 30-13 στο πρώτο δεκάλεπτο, βάζοντας από νωρίς γερές βάσεις νίκης, διατήρησαν τη διαφορά 17 πόντων (46-29), ενώ ξέφυγαν ακόμα και με 24 πόντους (58-34) στο 25′. Κάπου εκεί, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ξύπνησε κι έβγαλε αντίδραση, με τους Περιστεριώτες να ξεκινούν μία τρομερή αντεπίθεση.

Αρχικά, έκοψα τη διαφορά στη μέση (64-52) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ κατάφεραν να μειώσουν μέχρι και στο τρίποντο (74-71) με σουτ τριών πόντων του Μπέντιλ, 1:13 πριν το φινάλε του αγώνα. Ωστόσο, ο Τζέρι Σμιθ ήταν ψύχραιμος στις βολές (3/4), το Περιστέρι δεν κατάφερε να βρει ξανά σκορ κι έτσι ο Ήφαιστος έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 46-29, 64-52, 77-71.