«Αυτοκτόνησε» και υποβιβάστηκε η Καέν (VIDEO)

Μεγάλη νίκη για τη Ντιζόν που στα μπαραζ θα έχει την ευκαιρία να σώσει τη χρονιά

LIGUE 1 - 38η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Καέν - Μπορντό: 0-1

(Σανκαρέ 19')

Με ένα γκολ του Σανκαρέ στο 19', η αδιάφορη Μπορντό πήρε τη νίκη με 0-1 στην έδρα της Καέν και την έστειλε στη δεύτερη κατηγορία. Τραγική εμφάνιση από τους γηπεδούχους που στο σημαντικότερο παιχνίδι της χρονιάς είχαν μόλις μία τελική στο στόχο. Στην 14η θέση η Μπορντό, στην 19η η Καέν που την τελευταία αγωνιστική τα έκανε ολα λάθος και υποβιβάστηκε.

Ντιζόν - Τουλούζ: 2-1

(Σλιτί 58', Ταβάρες 62' - Ντιακιτέ 33')

Τεράστια όπως αποδείχθηκε νίκη με 2-1 και ανατροπή της Ντιζόν απέναντι στην αδιάφορη Τουλούζ. Οι γηπεδούχοι με αυτό το τρίποντο ανέβηκαν στην 18η θέση και θα αντιμετωπίσουν τη Λανς στα μπαράζ για μία θέση στη μεγάλη κατηγορία. Στην 16η θέση τερμάτισε η Τουλούζ.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε στο 33' ο Ντιακιτέ ενώ στο 58' ο Σλιτί έφερε το ματς στα ίσα. Το χρυσό τρίποντο χάρισε στην Ντιζόν ο Ταβάρες στο 62'.

Ρεμς - Παρί Σεν Ζερμέν: 3-1

(Μπαμπά 36', Καφαρό 56', Τσαβαρία 90+4' - Εμπαπέ 59')

Ακόμα μία τραγική εμφάνιση για την αδιάφορη πρωταθλήτρια Παρί Σεν Ζερμέν που στην έδρα της Ρεμς γνώρισε την ήττα με 3-1. Στην 8η θέση τερμάτισε η Ρεμς.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 36' ο Μπαμπά και το 2-0 πέτυχε στο 56' ο Καφαρό. Τρία λεπτά αργότερα ο Εμπαπέ μείωσε σε 2-1 αλλά στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Τσαβαρία διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Νιμ - Λιόν: 2-3

(Ριπάρ 11', Μπομπικό 45+2' - Κορνέ 6', 89', Εντομπελέ 90+1')

Με μία επική ανατροπή στην ανατροπή, η Λιόν πέρασε με 2-3 από την έδρα της Νιμ που τερμάτισε στην 9η θέση. Στην 3η θέση οι Λιονέ.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε στο 6' ο Κορνέ ενώ στο 11' ο Ριπάρ έφερε το ματς στα ίσα. Την ολική ανατροπή για τη Νιμ πέτυχε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Μπομπικό κάνοντας το 2-1. Οι Λιονέ έφεραν εκ νέου το ματς στα ίσα στο 89' με τον Κορνέ να σκοράρει για δεύτερη φορά ενώ το τελικό 2-3 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Εντομπελέ.

Μαρσέιγ - Μονπελιέ: 1-0

(Τοβέν 56')

Χάρη σε ένα γκολ του Τοβέν στο 56', η Μαρσέιγ πήρε τη νίκη με 1-0 απέναντι στη Μονπελιέ. Οι Μασαλοί σε μία τραγική για τα δεδομένα του συλλόγου χρόνια τερμάτισαν στην 5η θέση και δεν κατάφεραν να πάρουν Ευρωπαϊκό εισιτήριο. Μία θέση κάτω η Μονπελιέ. Ρεσιτάλ Μάριο Μπαλοτέλι που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 56' αντί του Ζερμέν και στο 87' αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ανζέ - Σεντ Ετιέν: 1-1

(Ταΐ 70' - Νορντέν 64')

Με τα γκολ των Νορντέν στο 64' και Ταΐ στο 70', Ανζέ και Σεντ Ετιέν ήρθαν ισόπαλες 1-1 με τους φιλοξενούμενους να σφραγίζουν και τυπικά την 4η θέση και την παρουσίαση τους στο Europa League. Στην 13η θέση η Ανζέ.

Το 0-1:

Το 1-1:

Ρεν - Λιλ: 3-1

(Νιάνγκ 16' (πεν.), 71', Σαρ 59' - Ρεμί 35')

Μεγάλη νίκη με 3-1 της κυπελλούχου Ρεν απέναντι στην αδιάφορη Λιλ που έχει ήδη εξασφαλίσει την 2η θέση και την παρουσίαση της στο Champions League. Στην 10η θέση η Ρεν που μέσω της κατάκτησης του κυπέλλου θα αγωνιστεί στο Europa League.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 16' ο Νιάνγκ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Η Λιλ έφερε το ματς στα ίσα στο 55' με τον Ρεμί ωστόσο στο 59' ο Σαρ έβαλε και πάλι μπροστά στη Ρεν. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 71' και πάλι ο Νιάνγκ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Νις - Μονακό: 2-0

(Μπαμπιασίλ 36' (αυτ.), Λε Μπιάν 67' (πεν.))

Σε ένα πλήρως αδιάφορο παιχνίδι η Μονακό που εξασφάλισε την περασμένη αγωνιστική την παραμονή της έκλεισε μία τραγική χρόνια όπως της άξιζε. Οι Μονεγάσκοι πήγαν στη Νίκαια και γνώρισαν την ήττα με 2-0 χάρη στο αυτογκόλ του Μπαμπιασίλ στο 36' και το πέναλτι του Λε Μπιάν στο 67'. Στην 8η θέση τερμάτισε η Νις, μία θέση πάνω από την επικίνδυνη ζώνη η Μονακό.

Ναντ - Στρασβούργο: 0-1

(Μοτιμπά 59' (πεν.))

Χάρη σε ένα γκολ με πέναλτι του Μοτιμπά στο 59', το Στρασβούργο πήρε το τρίποντο στην έδρα της Ναντ και την πέρασε στην βαθμολογία. Στην 11η θέση το Στρασβούργο, μία θέση κάτω η Ναντ.

Αμιάν - Γκινγκάμπ: 2-1

(Γκιράσι 14', Χοντός 47' - Μεντί 66')

Εντός έδρας νίκη με 2-1 πέτυχε η αδιάφορη Αμιάν απέναντι στην ουραγό και υποβιβασμένη Γκινγκάμπ. Στην 15η θέση τερμάτισε η Αμιάν.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 14' ο Γκιράσι και στο 47' ο Χοντός έκανε το 2-0. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε στο 66' ο Μεντί.